1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
La gaja migranto  Der frohe Wandersmann

tradukita de Ludwig Emil Meier

Se Dio volas vin favori, Li igas iri vin tra l’mond’ Por mirindaĵojn al vi montri En sia kreitaĵa rond’.

Wem Gott will rechte Gunst erweisen,

Den schickt er in die weite Welt, Dem will er seine Wunder weisen In Berg und Wald und Strom und Feld.

La malviglul’ en hejma domo Ne ĝojas pro mateno lum’, Lulanta li infanojn homo Zorgadas nur pro la mastrum’.

Die Trägen die zu Hause liegen, Erquicket nicht das Morgenrot, Sie wissen nur von Kinderwiegen, Von Sorgen, Last und Not um Brot.

Riveroj plaŭdas de l’montaro, Alaŭdoj ĝojas en aer’ - Ĉu mi ne kantu kun birdaro Pro la de Dio bela ter’?

Die Bächlein von den Bergen springen, Die Lerchen schwirren hoch vor Lust, Was soll ich nicht mit ihnen singen Aus voller Kehl und frischer Brust?

Kaj mi nur fidas bonan Dion, Pro kiu konserviĝas ĝi; Ĉu mi do zorgu, timu ion? Pro li prosperos ankaŭ mi!

Den lieben Gott laß ich nun walten, Der Bächlein, Lerchen, Wald und Feld Und Erd und Himmel will erhalten, Hat auch mein Sach aufs best bestellt.

Traduko de la Germana poemo “Der frohe Wandersmann” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-234-463 (2006-05-07 20:26:26)

La tradukon mi, Manfred Retzlaff, prenis el la libro “Esperantista Kantaro”, Kolekto unua: Germanaj kantoj popolaj kaj studentaj, Esperantigitaj de L. E. Meier, eldonita en 1907 de Hans Theodor Hoffmann, Berlin W. 35, Steglitzer Str. 44.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-234-461 (2012-10-04 22:20:58)

Lau poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Friedrich Theodor Fröhlich. Vidu: http: // www. lieder-archiv. de/ lieder/ show_song. php? ix= 300144 kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_ Theodor_Fr% C3% B6hlich .

http://www.poezio.net/version?poem-id=234&version-id=463,461