1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Heiliger Abend  Sankta Vespero

tradukita de Manfredo Ratislavo

Markt und Straßen stehn verlassen, Still erleuchtet jedes Haus; Sinnend geh ich durch die Gassen, Alles sieht so festlich aus.

Nun la stratoj forlasitas, Pace lumas ĉiu dom’,^{2} Mi promenas kaj meditas, Festas hejme ĉiu hom’.

An den Fenstern haben Frauen Buntes Spielzeug fromm geschmückt; Tausend Kindlein stehn uns schauen, Sind so wunderstill beglückt.

La fenestroj estas pie Ornamitaj per ludil’, Mil infanoj staras tie Kaj rigardas en trankvil’.

Und ich wandre aus den Mauern Bis hinaus ins freie Feld. Hehres Glänzen, heil’ges Schauern! Wie so weit und still die Welt!

Kaj mi iras pro migremo El la urba muro-rond’. Kia brilo, sankta tremo! Kia larĝa, kalma mond’!

Sterne hoch die Kreise schlingen; Aus des Schnees Einsamkeit Steig’s wie wunderbares Singen: O du gnadenreiche Zeit!

Super mi de l’ steloj brilo, El la neĝo ĉirkaŭ mi Kvazaŭ levas sin jubilo: Gracon donas Di’ al ni!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-233-459 (2004-04-23 13:05:39)

Traduko de la Germana poemo “Heiliger Abend” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-12-09.

MR-022-2 / Arg-233-460 (2004-04-23 13:07:52)

2Paca lum’ en ĉiu dom’,

http://www.poezio.net/version?poem-id=233&version-id=,459,460