1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff,

La poeto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ho, kio estas tio ĉi? Se de la sojlo iras mi, Alaŭdo svingas alten sin Kaj per kantad’ ĝojigas min.

Arbustoj, floroj ĉirkaŭ mi Juvele brilas ĉie ĉi; La arboj bele vestas sin Kaj pompe riverencas min.

La riveret’ kondukas min Kaj la arbar’ malfermas sin, Herbejo alrigardas min Samkiel kara fianĉin’.

Se venas mi por la dormad’ Vespere hejmen, serenad’ De najtingal’ edifas min Kaj de lampiroj ilumin’.

Mi simple nur akceptu ĝin; Poeto vane kaŝas sin.^{2} La reĝon en la regno la Printempo tuj ekkonas ja.

…

2aŭ: poet’ ne povas kaŝi sin.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Der Dichter” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-05-13. MR-094-1 / Arg-230-454 (2004-04-23 11:09:34)

http://www.poezio.net/version?poem-id=230&version-id=,454