1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Nachtlied  Noktokanto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Vergangen ist der lichte Tag, Von ferne kommt der Glocken Schlag; So reist die Zeit die ganze Nacht, Nimmt manchen mit, der’s nicht gedacht.

La luma tago pasis for, Audiĝas sonoril-sonor’; La tempo, pluvojaĝas ĝi, Forportas kelkajn ĝi kun si.

Wo ist nun hin die bunte Lust, Des Freundes Trost und treue Brust, Des Weibes süßer Augenschein? Will keiner mit mir munter sein?

Al mi nun mankas la parol’ De la amiko kaj konsol’, Kaj dolĉa vido de l’ virin’. Neniu akompanas min.

Da’s nun so stille auf der Welt, Ziehn Wolken einsam übers Feld, Und Feld und Baum besprechen sich, - O Menschenkind! Was schauert dich?

Tiriĝas jen en la trankvil’ Solecaj nuboj en lunbril’, Parolas arboj inter si - Ho kial, hom’, ektremas vi?

Wie weit die falsche Welt auch sei, Bleibt mir doch Einer nur getreu, Der mit mir weint, der mit mir wacht, Wenn ich nur recht an Ihn gedacht.

Al mi fidela estas nur En la vasteco de l’ natur’ Ja tiu, kiu tenas min, Se mi nur vere fidas Lin.

Frich auf denn, liebe Nachtigall, Du Wasserfall mit hellem Schall! Gott loben wollen wir vereint, Bis daß der lichte Morgen scheint!

Do ek, vi kara najtingal’, Vi helasona akvofal’! Nun Dion kune laŭdu ni Ĝis la unua sunradi’!

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-227-447 (2004-04-23 09:54:25)

Traduko de la Germana poemo “Nachtlied” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1988-05.

MR-213-2 / Arg-227-448 (2004-04-23 09:57:14)

http://www.poezio.net/version?poem-id=227&version-id=447,448