1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
In der Nacht  En la nokto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Das Leben draußen ist verrauschet, Die Lichter löschen aus, Schauernd mein Herz am Fenster lauschet Still in die Nacht hinaus.

La viv’ ekstere nun silentas, Ne estas lum-radi’, Tim-tremon mia koro sentas, Ennokten aŭdas mi.

Da nun der laute Tag zerronnen Mit seiner Not und bunten Lust, Was hast du in dem Spiel gewonnen, Was bleibt der müden Brust?

Nun, kiam disfluinta estas De l’ tag’ malharmoni’, Ho, kio kiel gajno restas Nun, laca hom’, al vi?

Der Mond ist trostreich aufgegangen, Da unterging die Welt, Der Sterne heil’ge Bilder prangen So einsam hochgestellt!

La lun’ konsole jen trankvilas Post malleviĝ’ de l’ mond’, La sanktaj steloj sole brilas Sur la ĉiela rond’!

O Herr! auf dunkelschwankem Meere Fahr ich im schwachen Boot, Treu folgend Deinem goldnen Heere Zum ew’gen Morgenreot.

Vagante sur malhela maro Veturas mi, Sinjor’. Min gvidas Via or-stelaro Ĝis de l’ etern’ aŭror’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-226-445 (2004-04-23 09:42:26)

Traduko de la Germana poemo “In der Nacht” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1989-04.

MR-221-1 / Arg-226-446 (2004-04-23 09:44:54)

http://www.poezio.net/version?poem-id=226&version-id=445,446