1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Meeresstrand  Marbordo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ans Haff nun fliegt die Möwe, Und Dämmrung bricht herein; Über die feuchten Watten Spiegelt der Abendschein.

Marborden flugas mevo Kaj ekkrepuskas nun; Super malsekaj marĉoj Sumas vespera sun’.

Graues Geflügel huschet Neben dem Wasser her; Wie Träume liegen die Inseln Im Nebel auf dem Meer.

Griza birdar’ kuretas Ĉe l’ akvo en nebul’, Kaj kuŝas kiel en sonĝo Surmare la insul’.

Ich höre des gärenden Schlammes Geheimnisvollen Ton, Einsames Vogelrufen – So war es immer schon.

Aŭdiĝas de l’ ŝlim’ fermentanta Sekretoplena son’, Soleca kriado de birdoj – Samkiel de eon’.

Noch einmal schauert leise Und schweiget dann der Wind; Vernehmlich werden die Stimmen, Die über der Tiefe sind.

Mallaŭte ektremetas, Ekkuŝas nun la vent’; La voĉoj super la marĉo Aŭdeblas en la silent’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-221-437 (2004-04-09 17:45:52)

Traduko de la Germana poemo “Meeresstrand” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-02.

MR-025-2 / Arg-221-438 (2004-04-09 17:49:01)

http://www.poezio.net/version?poem-id=221&version-id=437,438