1/1

Heinrich Heine,

[Pri ampasio iam sonĝis mi]

translated by Manfredo Ratislavo

Pri ampasio iam sonĝis mi, Pri belaj inoj bukloharaj, Pri dolĉaj lipoj, diroj tre amaraj, Pri sonĝa kant’ kaj sombra melodi’.

La sonĝoj jam delonge foriĝintas, Foriĝis la plej kara sonĝ-figur’! Restintaj estas miaj rimoj nur, En kiujn ardajn sentojn mi gisintas.

Nun, kanto, forbloviĝu ankaŭ vi! La sonĝo-bildon, kiu longe foriĝintas,^{2} Salutu ĝin, se vi ĝin retrovintas - Eteran spiron sendas al la ombro mi.

Translation of the German poem “[Mir träumte einst von wildem Liebesglühn]” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 1984.

MR-122-1 / Arg-217-427 (2009-10-30 16:25:24)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – sonĝobildoj“, n-ro I.

http://www.poezio.net/version?poem-id=217&version-id=427

2aŭ: La sonĝo-bildon, kiu jam malaperintas,