1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Mir träumte einst von wildem Liebesglühn]  [Pri ampasio iam sonĝis mi]

tradukita de Manfredo Ratislavo

Mir träumte einst von wildem Liebesglühn, Von hübschen Locken, Myrten und Resede, Von süßen Lippen und von bittrer Rede, Von düstrer Lieder düstern Melodien.

Pri ampasio iam sonĝis mi, Pri belaj inoj bukloharaj, Pri dolĉaj lipoj, diroj tre amaraj, Pri sonĝa kant’ kaj sombra melodi’.

Verblichen und verweht sind längst die Träume, Verweht ist gar mein liebstes Traumgebild! Geblieben ist mir nur, was glutenwild Ich einst gegossen hab in weiche Reime.

La sonĝoj jam delonge foriĝintas, Foriĝis la plej kara sonĝ-figur’! Restintaj estas miaj rimoj nur, En kiujn ardajn sentojn mi gisintas.

Du bliebst, verwaistes Lied! Verweh jetzt auch, Und such das Traumbild, das mir längst entschwunden, Und grüß es mir, wenn du es aufgefunden – Dem luftgen Schatten send ich luftgen Hauch.

Nun, kanto, forbloviĝu ankaŭ vi!

La sonĝo-bildon, kiu longe foriĝintas,^{2} Salutu ĝin, se vi ĝin retrovintas - Eteran spiron sendas al la ombro mi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1817-1821.

Arg-217-426 (2004-03-16 14:10:23)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Junge Leiden

– Traumbilder“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “[Mir träumte einst von wildem Liebesglühn]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984.

MR-122-1 / Arg-217-427 (2009-10-30 16:25:24)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – sonĝobildoj“, n-ro I.

2aŭ: La sonĝo-bildon, kiu jam malaperintas,

http://www.poezio.net/version?poem-id=217&version-id=,426,427