1/2

Heinrich Heine,

Du fratoj

tradukita de Manfredo Ratislavo

Sur la monta pint’ situas Noktvelite la kastel’; Sed envale triste bruas Fulmaj glavoj en malhel’.

Estas fratoj batalantaj Furioze en duel’, Per la glavoj sin batantaj. Kial tiu ĉi kverel’?

La kverelo incendiĝis Per rigardo de grafin’; Ambaŭ arde enamiĝis Al la bela nobelin’.

Sed al kiu el la fratoj Ŝia kor’ alturnu sin? Cerbumado ne, nur batoj De la glav’ decidos ĝin!

Estas ili skermadantaj Furioze kontraŭ sin. Gardu vin, ĉar kaŝ-irantaj Fi-demonoj trompos vin!

Ve, vi sangaj uloj frataj! Ve, vi sang-avida val’! Ambaŭ estas mortigataj De la aliula ŝtal’.

Forbloviĝis la jarcentoj Post terura la duel’; Entombiĝis multaj gentoj, Ruiniĝis la kastel’.

Sed en jena val’ senbrua Dum la nokto demonar’ Ĉirkaŭiras, je l’ dekdua Ekbatalas la frat-par’.

…

2/2

Traduko de la Germana poemo “Zwei Brüder” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-01-27.

MR-119-1 / Arg-213-420 (2004-03-14 13:39:35)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – romancoj“, n-ro III.

http://www.poezio.net/version?poem-id=213&version-id=,420