1/1

Heinrich Heine,

La montvoĉo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Rajdant’ malĝoje trotas tra Montval’ sen iu cel’: Aĥ, ĉu mi nun iras al karulin’, Aŭ ĉu al la tomb-malhel’? De l’ val’ resonis el: Al tomb-malhel’!

Kaj peze ĝemas la rajdant’, Kaj diras li al si: Do iru vi al via tomb’ - En ĝi ripozos vi. Respondas voĉo ĉi: Ripozos vi!

Kaj larmo rulas de lia vang’ Pro veo en la kor’: Trankvilon mi trovos en la tomb’ - En paco kaj sen dolor’. Reeĥas el la for’: Kaj sen dolor’!

Traduko de la Germana poemo “Die Bergstimme” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984.

MR-118-1 / Arg-209-418 (2004-03-14 00:10:54)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – romancoj“, n-ro II.

http://www.poezio.net/version?poem-id=209&version-id=,418