1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Akvoveturo  Malseka veturo Wasserfahrt

übersetzt von Manfred Retzlaff übersetzt von Manfredo Ratislavo

Ĉe l’ masto min apogis mi kaj nombris ĉiun ondon. ”Adiaŭ nun, patrujo vi!^{2} Mi volas en la mondon.”

Nombradis ĉiujn ondojn mi, ĉe l’ mast’ min apogante. Adiaŭ, kara vi patruj’, Veturas mi mallante.

Ich stand gelehnet an den Mast, Und zählte jede Welle. Ade! mein schönes Vaterland! Mein Schiff, das segelt schnelle.

Ekbrilis la fenestroj de la karulina domo, rigardis streĉe mi, sed ne mansvingis iu homo.

Mi pretervenis ĉe la dom’ De mia karulino; Sed rigardadas vane mi, Ne mane svingas ino.

Ich kam schön Liebchens Haus vorbei, Die Fensterscheiben blinken; Ich guck mir fast die Augen aus, Doch will mir niemand winken.

Vi larmoj, reteniĝu vi, por ke mi ne blindiĝu! Malsana kor’, pro tic ĉi doloro ne rompiĝu!

Vi larmoj, ho, retenu vin, Ke mi ne eĉ blindiĝu, Ke ne pro la tro granda ve’ La kor’ en mi rompiĝu.

Ihr Tränen, bleibt mir aus dem Aug, Daß ich nicht dunkel sehe. Mein krankes Herze, brich mir nicht Vor allzu großem Wehe.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Wasserfahrt” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 1984.

MR-167-1 / Arg-208-1367 (2012-11-26 07:56:15)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Wasserfahrt” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 2004-03-13.

MR-114-1 / Arg-208-416 (2004-03-13 22:52:00)

La poemo troviĝas en la poemkolekto �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – romancoj“, n-ro XIV.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-208-415 (2004-03-13 22:48:43)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Junge Leiden – Romanzen“, Nr. XIV.

http://www.poezio.net/version?poem-id=208&version-id=1367,416,415

2aŭ:

“Adiaŭ, kara vi patri’!