1/1

Heinrich Heine,

La malĝojulo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ĉiuj sentas en la koro Veon pro la knabo ĉi; Ĉar videblas la doloro Ja sur la vizaĝ’ de li.

Aerume malvarmigas Kompatemaj ventoj lin, Lin ridete refreŝigas Kelka rifuzema in’.

El sovaĝa urb-bruado Fuĝas li al la arbar’, Kie sonas bird-kantado Kaj susuras la frondar’.

Sed la ĝoja kant’ mutiĝas, Tristas arbo kaj foli’, Kiam lante proksimiĝas La malĝoja ulo ĉi.

Traduko de la Germana poemo “Der Traurige” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-01-22.

MR-116-1 / Arg-206-412 (2004-03-12 23:27:23)

http://www.poezio.net/version?poem-id=206&version-id=412