1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Der Traurige  La malĝojulo

translated by Manfredo Ratislavo

Allen tut es weh im Herzen, Die den bleichen Knaben sehn, Dem die Leiden, dem die Schmerzen Aufs Gesicht geschrieben stehn.

Ĉiuj sentas en la koro Veon pro la knabo ĉi; Ĉar videblas la doloro Ja sur la vizaĝ’ de li.

Mitleidvolle Lüfte fächeln Kühlung seiner heißen Stirn; Labung möcht’ ins Herz ihm lächeln Manche sonst so spröde Dirn.

Aerume malvarmigas Kompatemaj ventoj lin, Lin ridete refreŝigas Kelka rifuzema in’.

Aus dem wilden Lärm der Städter Flüchtet er sich nach dem Wald. Lustig rauchen dort die Blätter, Lust’ger Vogelsang erschallt.

El sovaĝa urb-bruado Fuĝas li al la arbar’, Kie sonas bird-kantado Kaj susuras la frondar’.

Doch der Sang verstummet balde, Traurig rauschet Baum und Blatt, Wenn der Traurige dem Walde Langsam sich genähert hat.

Sed la ĝoja kant’ mutiĝas, Tristas arbo kaj foli’, Kiam lante proksimiĝas La malĝoja ulo ĉi.

Author of this German poem is Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-206-410 (2004-03-12 23:21:29)

Translation of the German poem “Der Traurige” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 1984-01-22.

MR-116-1 / Arg-206-412 (2004-03-12 23:27:23)

http://www.poezio.net/version?poem-id=206&version-id=410,412