1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Belŝacaro  Belsazar

tradukita de Richard Schulz

Jam pasis de la nokt’ duon’. Trankvile kuŝis Babilon’.

Die Mitternacht zog näher schon; In stummer Ruh lag Babylon.

Nur supre en la reĝkastel’ Fenestrojn traflagras torĉa hel’.

Nur oben in des Königs Schloß

Da flackerts, da lärmt des Königs Troß.

Reĝ’ Belŝacar’ de Babilon’ Festenis en la festsalon’.

Dort oben in dem Königssaal Belsazar hielt sein Königsmahl.

Tumultis laŭte de l’ reg’ sekvantar’. Tintigis pokalojn barbar’ kun barbar’.

Die Knechte saßen in schimmernden Reihn, Und leerten die Becher mit funkelndem Wein.

La reĝo aŭskultis obstine kun ĝu’ La virojn jubili, pliiĝon de l’ bru’.

Es klirrten die Becher, es jauchzten die Knecht’; So war es dem störrigen Könige recht.

Ekardas tre la reĝa vang’. Riskemas tre la reĝa lang’.

Des Königs Wangen leuchten Glut; Im Wein erwuchs ihm kecker Mut.

Kaj senpripense pekas li Kaj blasfemas terure, spitante al Di’.

Und blindlings reißt der Mut ihn fort;

Und er lästert die Gottheit mit sündigem Wort.

Kaj paradas sen hont’ kaj kun defi’. Aplaŭdas tre la koteri’.

Und er brüstet sich frech und lästert wild; Der Knechte Schar ihm Beifall brüllt.

Orgojle sonas de l’ reĝ’ ordon’. Jam hastas kaj revenas peon’.

Der König rief mit stolzem Blick; Der Diener eilt und kehrt zurück.

…  …

2/3

Surkape pezas la ora vazar’, El templo Javea la rab-akapar’.

Er trug viel gülden Gerät auf dem Haupt; Das war aus dem Tempel Jehovas geraubt.

Kaj ekprenis la reĝ’ per krima man’ La plej sanktan pokalon kun fia rikan’.

Und der König ergriff mit frevler Hand Einen heiligen Becher, gefüllt bis am Rand.

Kaj li malplenigas ĝin ĝis la fund’, Kriaĉas el malvirta abund’:

Und er leert ihn hastig bis auf den Grund, Und er rufet laut mit schäumendem Mund:

“Javeo, mi mokas pri via kron’ - Mi estas reĝo de Babilon’!”

“Jehova! dir künd’ ich auf ewig Hohn –

Ich bin der König von Babylon!“

Apenaŭ sonis for la vort’, La reĝon ekkaptis la tim’ de l’ mort’.

Doch kaum das grause Wort erklang,

Dem König wards heimlich im Busen bang.

La akra ridado formortis je l’ hor’. Silentis tuj la vira ĥor’.

Das gellende Lachen verstummte zumal;

Es wurde leichenstill im Saal.

Jen vidu! el la blanka mur’ Aperis homa mankontur’.

Und sieh! Und sieh! An weißer Wand, Da kam’s hervor wie Menschenhand;

Kaj skribis, skribis sur la mur’ Kaj ree foriĝis post flamgravur’.

Und schrieb, und schrieb an weißer Wand

Buchstaben von Feuer, und schrieb und verschwand.

Jen ankaŭ for regal-plezur’. Rigide rigardis la reĝ’ pro terur’.

Der König stieren Blicks da saß,

Mit schlotternden Knien und totenblaß.

La viroj sidis mutaj pro tim’. Horor’ sentiĝis en ĉies anim’.

Die Knechtenschar saß kalt durchgraut, Und saß gar still, gab keinen Laut.

…  …

3/3

Eĉ magoj ne sciis laŭ rita mezur’ Klarigi la flamskribaĵon de l’ mur’.

Die Magier kamen, doch keiner verstand Zu deuten die Flammenschrift an der Wand.

En tiu ĉi nokt’, de la servistaĉar’ Murdata estis Belŝacar’.

Belsazar ward aber in der selbigen Nacht

Von seinen Knechten umgebracht.

Traduko de la Germana poemo “Belsazar” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-205-409 (2013-02-26 15:10:47)

Tiu traduko aperis en 1984 en la n-ro 61, 1984/7 de la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiun Richard Schulz, kiu nomis sin Rikardo Ŝulco, eldonis mem. Li indikis kiel aŭtoron de la germana-lingva originalo: Henriko Hajno. Tiu estas la germana poeto Heinrich Heine. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-205-407 (2004-03-06 17:43:12)