1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Belsazar  Belŝacar’

tradukita de Manfredo Ratislavo

Die Mitternacht zog näher schon; In stummer Ruh lag Babylon.

Ripozis pace jam Babel’ Dum meza nokto, en malhel’.

Nur oben in des Königs Schloß Da flackerts, da lärmt des Königs Troß.

Nur supre en la reĝkastel’ Vidiĝis flagre torĉa hel’.

Dort oben in dem Königssaal Belsazar hielt sein Königsmahl.

Kun sia reĝ-korteganar’ Festenis tie Belŝacar’.

Die Knechte saßen in schimmernden Reihn, Und leerten die Becher mit funkelndem Wein.

Jen malplenigante pokalojn kun vin’ De l’ reĝ’ servistaro amuzas sin.

Es klirrten die Becher, es jauchzten die Knecht’; So war es dem störrigen Könige recht.

Ĝojigis la reĝon de l’ glasoj tintad’ Kaj de la servistoj gajega kriad’.

Des Königs Wangen leuchten Glut; Im Wein erwuchs ihm kecker Mut.

La reĝo ardis pro la vin’, La vino aŭdacigis lin.

Und blindlings reißt der Mut ihn fort; Und er lästert die Gottheit mit sündigem Wort.

Tentate de la aŭdacem’ Li diras vortojn de blasfem’.

Und er brüstet sich frech und lästert wild; Der Knechte Schar ihm Beifall brüllt.

Senhonte la reĝo gloras sin, La servistar’ aplaŭdas lin.

Der König rief mit stolzem Blick; Der Diener eilt und kehrt zurück.

Vokite de l’ fiera reĝ’

Servist’ ekstaras de la seg’,

Er trug viel gülden Gerät auf dem Haupt; Das war aus dem Tempel Jehovas geraubt.

Alportis li multon da ora ilar’ Rabitan for de l’ Javea altar’.

Und der König ergriff mit frevler Hand Einen heiligen Becher, gefüllt bis am Rand.

Kaj sanktan pokalon per peka man’ Ekkaptis la reĝo, vokante: �Je l’ san’!“

Und er leert ihn hastig bis auf den Grund, Und er rufet laut mit schäumendem Mund:

Kaj malplenigis li tiun ĉi, Kun buŝo ŝaŭmanta elvokis li:

“Jehova! dir künd’ ich auf ewig Hohn – Ich bin der König von Babylon!“ �Jave’, je eterno mi mokas vin, - Regant’ de Babelo mi nomas min!“

Doch kaum das grause Wort erklang, Dem König wards heimlich im Busen bang.

Apenaŭ tion eldiris li, Ektimon sentis li en si.

…  …

2/2

Das gellende Lachen verstummte zumal; Es wurde leichenstill im Saal.

Mutiĝis la rido en unu moment’, De l’ morto regis la silent’.

Und sieh! Und sieh! An weißer Wand, Da kam’s hervor wie Menschenhand; Kaj jen! Kaj jen! Sur blanka mur’ de man’ aperis la kontur’;

Und schrieb, und schrieb an weißer Wand Buchstaben von Feuer, und schrieb und verschwand.

Kaj skribis, kaj skribis sur la mur’ Literojn el fajr’ kaj foriĝis de sur.

Der König stieren Blicks da saß, Mit schlotternden Knien und totenblaß.

Genu-tremante sur sia seĝ’ kadavre pala jen sidis la reĝ’.

Die Knechtenschar saß kalt durchgraut, Und saß gar still, gab keinen Laut.

La korteganoj pro terur’ Silente sidis, spiris nur.

Die Magier kamen, doch keiner verstand Zu deuten die Flammenschrift an der Wand.

La magiistoj vokitaj de li Ne povis klarigi tion ĉi.

Belsazar ward aber in der selbigen Nacht Von seinen Knechten umgebracht.

Murdata estis Belŝacar’ Samnokte de sia servistar’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-205-407 (2004-03-06 17:43:12)

Traduko de la Germana poemo “Belsazar” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-03-30.

MR-109-2 / Arg-205-408 (2004-03-10 11:49:13)