1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Diana  Diano

translated by Manfredo Ratislavo

Diese schönen Gliedermassen kolossaler Weiblichkeit sind nun ohne Widerstreit meinen Wünschen überlassen.

Tia masa karna mola de kolosa virinec’ estas al mi sen spitec’ nun lasita laŭ la volo.

Wär’ ich, leidenschaftentzügelt, eigenkräftig ihr genaht, ich bereute diese Tat! Ja, sie hätte mich geprügelt.

Se mi estus alirinta ŝin per ardo kaj pasi’,^{3} tiun faron pentus mi! Ŝi min estus bateginta.

Welcher Busen, Hals und Kehle1 (Höher sah ich nicht genau.) Eh’ ich mich ihr anvertrau’, Gott empfehl’ ich meine Seele.

Kio kolo, kia sino! (Mi ne vidis alten pli.) Mi translasas min al Di’,^{4} subiĝonte al la ino.

Author of this German poem is Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-204-404 (2004-03-06 14:01:16)

Translation of the German poem “Diana” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 1983-02-14.

MR-033-2 / Arg-204-406 (2004-03-06 14:13:01)

3aŭ: ŝin en ardo kaj pasi’,

4aŭ: Mi konfidas min al Di’, min lasonte al la ino.

http://www.poezio.net/version?poem-id=204&version-id=404,406