1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Diana  Diano

übersetzt von Manfredo Ratislavo

Diese schönen Gliedermassen kolossaler Weiblichkeit sind nun ohne Widerstreit meinen Wünschen überlassen.

Tia masa karna mola de kolosa virinec’ estas al mi sen spitec’ nun lasita laŭ la volo.

Wär’ ich, leidenschaftentzügelt, eigenkräftig ihr genaht, ich bereute diese Tat! Ja, sie hätte mich geprügelt.

Se mi estus alirinta ŝin per ardo kaj pasi’,^{3} tiun faron pentus mi! Ŝi min estus bateginta.

Welcher Busen, Hals und Kehle1 (Höher sah ich nicht genau.) Eh’ ich mich ihr anvertrau’, Gott empfehl’ ich meine Seele.

Kio kolo, kia sino! (Mi ne vidis alten pli.) Mi translasas min al Di’,^{4} subiĝonte al la ino.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-204-404 (2004-03-06 14:01:16)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Diana” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 1983-02-14.

MR-033-2 / Arg-204-406 (2004-03-06 14:13:01)

http://www.poezio.net/version?poem-id=204&version-id=404,406

3aŭ:

ŝin en ardo kaj pasi’,

4aŭ:

Mi konfidas min al Di’, min lasonte al la ino.