1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
En dolĉega Maj’  En Majo  Im Mai

tradukita de Friedrich Pillath tradukita de Manfredo Ratislavo

Printempe en dolĉega Maj’, Dum la burĝonoj krevis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfermiĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Knospen sprangen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Vöglein sangen, Da hab’ ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlangen.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germanalingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Pillath .

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=434,403,402