1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
En la mirida bela Maj’  En dolĉega Maj’
tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Friedrich Pillath

En la mirinda bela Maj’, dum sin burĝonoj fendis, en mia kor’ la amon mi disvolviĝi sentis.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum la burĝonoj krevis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En la mirinda bela Maj’, dum birda tril’ ne ĉesis, al ŝi sopiron mian konfide mi konfessis.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Pillath .

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=432,1082,434