1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

En admirinde bela maj’ En Majo

En dolĉega Maj’

übersetzt von Hans-Georg Kaiser übersetzt von Manfredo Ratislavo

übersetzt von Friedrich Pillath

En admirinde bela maj’, dum jam burĝonoj krevis, jen ankaŭ miakore la amo sin eklevis.

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfermiĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum la burĝonoj krevis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En admirinde bela maj’, dum birdotril’ senbridis, jen mi al ŝi sopirojn, dezirojn, ekkonfidis.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Im Mai” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Im Mai” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Im Mai” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Pillath .

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=431,403,434