1/2

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

En admi- rinde bela maj’ En Majo En la mi- rida bela Maj’ Im Mai  En dolĉega Maj’

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Friedrich Pillath

En admirinde be-

la maj’, dum jam

burĝonoj krevis,

jen ankaŭ miako-

re la amo sin ekle-

vis.

En Majo, kiam

ĉiuj Burĝonoj mal-

fermiĝis, La amo kiel

floro En mia kor’

estiĝis.

En la mirinda

bela Maj’, dum sin

burĝonoj fendis,

en mia kor’ la

amon mi disvolviĝi

sentis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Knospen sprangen, Da ist in meinem

Herzen Die Liebe aufgegan-

gen.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum la burĝonoj krevis, El mia koro ĝerme Amsento sin ekle-

vis.

En admirinde be-

la maj’, dum birdotril’

senbridis, jen mi al ŝi sopi-

rojn, dezirojn, ekkonfi-

dis.

En Majo, kiam

ĉiuj Birdetoj sin

aŭdigis, Al ŝi deziron

mian Sopiran mi sci-

igis.

En la mirinda

bela Maj’, dum birda tril’

ne ĉesis, al ŝi sopiron mi-

an konfide mi kon-

fessis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Vöglein san-

gen, Da hab’ ich ihr ge-

standen Mein Sehnen und Verlangen.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum birda kanto

sonis, De l’ kora mi sopi-

ro Konfeson al ŝi do-

nis.

…  …  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), nro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_ Pillath .

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=431,403,1082,402,434