1/1

Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

En Majo En admirinde bela maj’ Im Mai En dolĉega Maj’

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Friedrich Pillath

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfer-

miĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

En admirinde bela

maj’, dum jam burĝonoj

krevis, jen ankaŭ miakore la amo sin eklevis.

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Knospen spran-

gen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum la burĝonoj kre-

vis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin

aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

En admirinde bela

maj’, dum birdotril’ senbri-

dis, jen mi al ŝi sopirojn, dezirojn, ekkonfidis.

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Vöglein sangen, Da hab’ ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlan-

gen.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822

- 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), nro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Pillath .

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=403,431,402,434