1/1

Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

En Majo Im Mai En dolĉega Maj’ En admirinde bela maj’

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Friedrich Pillath tradukita de Hans-Georg Kaiser

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfer-

miĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Knospen spran-

gen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum la burĝonoj kre-

vis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En admirinde bela

maj’, dum jam burĝonoj

krevis, jen ankaŭ miakore la amo sin eklevis.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin

aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Vöglein sangen, Da hab’ ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlan-

gen.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

En admirinde bela

maj’, dum birdotril’ senbri-

dis, jen mi al ŝi sopirojn, dezirojn, ekkonfidis.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822

- 1823), n-ro I.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Pillath .

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), nro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=403,402,434,431