1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

En Majo En la mirida bela Maj’

Im Mai

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Kálmán Kalocsay

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfermiĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

En la mirinda bela Maj’, dum sin burĝonoj fendis, en mia kor’ la amon mi disvolviĝi sentis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Knospen sprangen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

En la mirinda bela Maj’, dum birda tril’ ne ĉesis, al ŝi sopiron mian konfide mi konfessis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Vöglein sangen, Da hab’ ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlangen.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=403,1082,402