1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Im Mai En Majo En admirinde bela maj’ En la mirida bela Maj’

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Kálmán Kalocsay

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Knospen spran-

gen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfer-

miĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

En admirinde bela

maj’, dum jam burĝonoj

krevis, jen ankaŭ miakore la amo sin eklevis.

En la mirinda bela

Maj’, dum sin burĝonoj

fendis, en mia kor’ la amon mi disvolviĝi sentis.

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Vöglein sangen, Da hab’ ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlan-

gen.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin

aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

En admirinde bela

maj’, dum birdotril’ senbri-

dis, jen mi al ŝi sopirojn, dezirojn, ekkonfidis.

En la mirinda bela

Maj’, dum birda tril’ ne

ĉesis, al ŝi sopiron mian konfide mi konfessis.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=402,403,431,1082