1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Im Mai  En la mirida bela Maj’  En admirinde bela maj’
tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Hans-Georg Kaiser

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Knospen sprangen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

En la mirinda bela Maj’, dum sin burĝonoj fendis, en mia kor’ la amon mi disvolviĝi sentis.

En admirinde bela maj’, dum jam burĝonoj krevis, jen ankaŭ miakore la amo sin eklevis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Vöglein sangen, Da hab’ ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlangen.

En la mirinda bela Maj’, dum birda tril’ ne ĉesis, al ŝi sopiron mian konfide mi konfessis.

En admirinde bela maj’, dum birdotril’ senbridis, jen mi al ŝi sopirojn, dezirojn, ekkonfidis.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=402,1082,431