1/2

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

En la mi- rida bela Maj’ En Majo En admi- rinde bela maj’ Im Mai  En dolĉega Maj’

tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Friedrich Pillath

En la mirinda

bela Maj’, dum sin

burĝonoj fendis,

en mia kor’ la

amon mi disvolviĝi

sentis.

En Majo, kiam

ĉiuj Burĝonoj mal-

fermiĝis, La amo kiel

floro En mia kor’

estiĝis.

En admirinde bela maj’, dum jam burĝonoj krevis, jen ankaŭ miako-

re la amo sin ekle-

vis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Knospen sprangen, Da ist in meinem

Herzen Die Liebe aufgegan-

gen.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum la burĝonoj krevis, El mia koro ĝerme Amsento sin ekle-

vis.

En la mirinda

bela Maj’, dum birda tril’

ne ĉesis, al ŝi sopiron mi-

an konfide mi kon-

fessis.

En Majo, kiam

ĉiuj Birdetoj sin

aŭdigis, Al ŝi deziron

mian Sopiran mi sci-

igis.

En admirinde bela maj’, dum birdotril’ senbridis, jen mi al ŝi sopirojn,

dezirojn, ekkonfidis.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Vöglein san-

gen, Da hab’ ich ihr ge-

standen Mein Sehnen und Verlangen.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum birda kanto

sonis, De l’ kora mi sopi-

ro Konfeson al ŝi do-

nis.

…  …  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), nro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_ Pillath .

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=1082,403,431,402,434