1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine,

En la mirida bela Maj’ Im Mai En Majo En dolĉega Maj’

tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Friedrich Pillath

En la mirinda bela

Maj’, dum sin burĝonoj

fendis, en mia kor’ la amon mi disvolviĝi sentis.

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Knospen spran-

gen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfer-

miĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum la burĝonoj kre-

vis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En la mirinda bela

Maj’, dum birda tril’ ne

ĉesis, al ŝi sopiron mian konfide mi konfessis.

Im wunderschönen Monat

Mai, Als alle Vöglein sangen, Da hab’ ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlan-

gen.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin

aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-203-402 (2004-03-24 07:28:07)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Pillath .

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=1082,402,403,434