1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

En la mirida bela Maj’ En dolĉega Maj’ En Majo En admirinde bela maj’

tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Friedrich Pillath tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Hans-Georg Kaiser

En la mirinda bela

Maj’, dum sin burĝonoj fen-

dis, en mia kor’ la amon mi disvolviĝi sentis.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum la burĝonoj krevis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfer-

miĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

En admirinde bela

maj’, dum jam burĝonoj kre-

vis, jen ankaŭ miakore la amo sin eklevis.

En la mirinda bela

Maj’, dum birda tril’ ne

ĉesis, al ŝi sopiron mian konfide mi konfessis.

Printempe en dolĉega

Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

En admirinde bela

maj’, dum birdotril’ senbri-

dis, jen mi al ŝi sopirojn, dezirojn, ekkonfidis.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-203-1082 (2010-05-26 12:08:05)

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_ Pillath .

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=,1082,434,403,431