1/2

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Wie kannst du nur am Morgen...  [Kiel vi]

translated by Willy Nüesch

Wie kannst du nur am Morgen das Licht der Sonne borgen und leuchten wie sie selber schier - und dann, nach wenig Stunden, ist alles hingeschwunden und graue Nacht in dir!

Kiel vi, dum matenas, sunbrilon prunteprenas kaj lumas preskaŭ kiel ĝi? Kaj kiam hor’ preteris, jam ĉio malaperis, kaj grizas nokt’ en vi!

Vergessen ist das Gute, das köstlich in dir ruhte, ein Grämling, blickst du freudeleer, verdrossen aus dem kleinen, unendlich kleinen Deinen auf alles um dich her.

La bonon vi forgesis, kiu en vi progresis, grumblul’ rigardas vi sen ĝoj’ el de la eta via senfine teda via al via vivovoj’.

O halte, Herz, die Wonne, der goldnen Morgensonne, die dir so süßen Tag gemacht, mit Angst und strengem Achten hoch über trübem Trachten doch fest bis in die Nacht!

Tenu la ĝojon, koro, pri l’ matensuna oro, farint’ de tia tagplezur’, altsuper penso morna, angor’, severo dorna do ĝis la noktobskur’!

…  …

2/2

Author of this German poem is Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-195-388 (2004-03-01 09:25:05)

Die von Herrn Willy Nüesch verfasste Übersetzung ist in der internationalen Literaturzeitschrift “Fonto”, Nr. 274 vom Oktober 2003, erschienen.

Translation of the German poem “Wie kannst du nur am Morgen...” by Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) into Esperanto by Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-195-389 (2013-08-28 18:49:58)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41-(0)31-302 66 56) donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poem-tradukojn en mia interreta poem-kolekto �Argiope.bl0rg.net“. Li ankaŭ kontrolis tiun chi elpresaĵon kaj mi korektis tajperarojn laŭ liaj indikoj. Tiu ĉi lia traduko aperis en la literatura revuo “Fonto” n-ro 274 en Oktobro 2003.

http://www.poezio.net/version?poem-id=195&version-id=388,389