1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Hyazinthen  Hiacintoj

translated by Manfredo Ratislavo

Fern hallt Musik; doch hier ist stille Nacht, Mit Schlummerduft anhauchen mich die Pflanzen. Ich habe immer, immer dein gedacht; Ich möchte schlafen, aber du musst tanzen.

Trankvila nokto estas tie ĉi.

Per dorm-odor’ la plantoj min alspiras.

Mi pensis ĉiam, ĉiam nur je vi, Dormemas mi, sed danci vi deziras.

Es hört nicht auf, es rast ohn Unterlass; Die Kerzen brennen und die Geigen schreien, Des teilen und es schließen sich die Reihen, Und alle glühen; aber du bist blass.

Seninterrompe frenezadas ĝi. La violonoj krias, jen disiĝas La vicoj de l’ dancantoj kaj kuniĝas. Dum ardas ĉiuj, pala estas vi.

Und du musst tanzen; fremde Arme schmiegen Sich an dein Herz; o leide nicht Gewalt! Ich seh dein weißes Kleid vorüberfliegen Und deine leichte, zärtliche Gestalt.

Premetas vi en brakon vin alian. Ho, ne suferu pro perforto vi! Kaj preterflugi blankan robon vian, leĝeran korpon vian vidas mi.

Und süßer strömend quillt der Duft der Nacht Und träumerischer aus dem Kelch der Pflanzen. Ich habe immer, immer dein gedacht; Ich möchte schlafen, aber du musst tanzen.

Sonĝige dum ĉi tiu nokto pli da dolĉo la kalikoj nun elspiras. Mi pensis ĉiam, ĉiam nur vi. Mi emas dormi, danci vi deziras.

Author of this German poem is Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-188-378 (2004-02-24 22:12:02)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon en la libro �Thedor Storm“ de Regina Fasold, el la serio Bild-Biographie, eldonita de la eldonejo VEB Bibliographisches Institut Leipzig, en 1990, ISBN 3-323-00196-6.

Translation of the German poem “Hyazinthen” by Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2002-04-07.

MR-383-1 / Arg-188-379 (2004-02-24 22:47:23)

http://www.poezio.net/version?poem-id=188&version-id=378,379