1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Fore  Abseits

tradukita de Manfredo Ratislavo

La erikejo kuŝas en la varma tagmezsuna brilo; kaj ĉirkaŭ la ŝtontomboj jen ruĝbrilo flugas tra l’ trankvilo.^{3} La herboj floras, la odor’ en la aeron ŝvebas sor.

Es ist so still; die Heide liegt Im warmen Mittagssonnenstrahle, Ein rosenroter Schimmer fliegt Um ihre alten Gräbermale; Die Kräuter blühn; der Heideduft Steigt in die blaue Sommerluft.

Skaraboj hastas tra l’ herbar’ en siaj bluaj kirasetoj, pendigas sin la abelar’ ĉe l’ de l’ erik’ sonoriletoj.^{4} Svingiĝas birdoj tra l’ aer’ – alaŭda kant’ en la eter’.

Laufkäfer hasten durchs Gesträuch In ihren goldnen Panzerröckchen. Die Bienen hängen Zweig um Zweig Sich an der Edelheide Glöckchen, Die Vögel schwirren aus dem Kraut – Die Luft ist voller Lerchenlaut.

Prilumigite de la sun’ kaduka staras jen kabano, rigardas el la pordo nun abelojn siajn kamparano; kaj lia filo apud li eltranĉas fluton jen por si.

Ein halb verfallen, niedrig Haus Steht einsam hier und sonnbeschienen, der Kätner lehnt zur Tür hinaus, Behaglich blinzelnd nach den Bienen; Sein Junge auf dem Stein davor Schnitzt Pfeifen sich aus Kälberrohr.

Vibradon de l’ tursonoril’ apenaŭ aŭdas la oldulo, ekdormas li en la trankvil’, fermiĝas sonĝe la okulo.

- Ne venis la malkvietec’ de l’ nova temp’ al ĉi solec’.

Kaum zittert durch die Mittagsruh Ein Schlag der Dorfuhr, der entfernten; Dem Alten fällt die Wimper zu, Er träumt von seinen Honigernten.

- Kein Klang der aufgeregten Zeit Drang noch in diese Einsamkeit.

Traduko de la Germana poemo “Abseits” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2001-04.

MR-348-1b / Arg-182-368 (2004-02-24 08:11:42)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-182-367 (2004-02-24 08:05:12)

http://www.poezio.net/version?poem-id=182&version-id=368,367

3aŭ: ruĝbrilo flugas en trankvilo.

4aŭ: al de l’ erik’ sonoriletoj.