1/1

Theodor Storm,

Fore

translated by Manfredo Ratislavo

La erikejo kuŝas en la varma tagmezsuna brilo; kaj ĉirkaŭ la ŝtontomboj jen ruĝbrilo flugas tra l’ trankvilo.^{3} La herboj floras, la odor’ en la aeron ŝvebas sor.

Skaraboj hastas tra l’ herbar’ en siaj bluaj kirasetoj, pendigas sin la abelar’ ĉe l’ de l’ erik’ sonoriletoj.^{4} Svingiĝas birdoj tra l’ aer’ – alaŭda kant’ en la eter’.

Prilumigite de la sun’ kaduka staras jen kabano, rigardas el la pordo nun abelojn siajn kamparano; kaj lia filo apud li eltranĉas fluton jen por si.

Vibradon de l’ tursonoril’ apenaŭ aŭdas la oldulo, ekdormas li en la trankvil’, fermiĝas sonĝe la okulo.

- Ne venis la malkvietec’ de l’ nova temp’ al ĉi solec’.

Translation of the German poem “Abseits” by Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2001-04.

MR-348-1b / Arg-182-368 (2004-02-24 08:11:42)

http://www.poezio.net/version?poem-id=182&version-id=,368

3aŭ: ruĝbrilo flugas en trankvilo.

4aŭ: al de l’ erik’ sonoriletoj.