1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Über die Heide  Surerikeje

tradukita de Manfredo Ratislavo

Über die Heide hallet mein Schritt; dumpf aus der Tiefe wandert es mit. Herbst ist gekommen, Frühling ist weit – gab es denn einmal selige Zeit? Brauende Nebel geisten umher; schwarz ist das Kraut und der Himmel so leer. Wär‘ ich hier nur nicht gegangen im Mai! Leben und Liebe – wie flog es vorbei!

Surerikeje, dum paŝas mi; eĥe, subtere kunmigras ĝi. Venis aŭtun’, printemp’ estas for - pri la feliĉ’ nur restis memor’! ĉirkaŭfantomas nebuloj kaj tre tristas herbar’ kaj ĉielo. – Ho, se mi ne irintus en maj’ tie ĉi! Vivo kaj amo – forflugis ĝi!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-179-361 (2004-02-23 22:27:05)

Traduko de la Germana poemo “Über die Heide” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1085.

Arg-179-362 (2004-02-23 22:28:32)

http://www.poezio.net/version?poem-id=179&version-id=361,362