1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Oktobra kanto  Oktoberlied

tradukita de Manfredo Ratislavo

Nebulas, falas foliar’; La glason vi plenigu! La grizan tagon ni al ni Per vino pliheligu!

Der Nebel steigt, es fällt das Laub; Schenk ein den Wein, den holden! Wir wollen uns den grauen Tag Vergolden, ja vergolden!

Se furiozas ĉio ĉi Ekstere en la mondo, Ne estas detruebla ja, La bela tera rondo!

Und geht es draußen noch so toll,

Unchristlich oder christlich,

Ist doch die Welt, die schöne Welt, So gänzlich unverwüstlich!

Se tremas ankaŭ via kor’, La glasojn vi tintigu! La ŝtormo ekster nia dom’ Min ne malkuraĝigu!

Und wimmert auch einmal das Herz, - Stoß an und laß es klingen! Wir wissen’s doch, ein rechtes Herz Ist gar nicht umzubringen.

Nebulas, falas foliar’; La glason vi plenigu! La grizan tagon ni al ni Per vino pliheligu!

Der Nebel steigt, es fällt das Laub; Schenk ein den Wein, den holden! Wir wollen uns den grauen Tag Vergolden, ja vergolden!

Aŭtuno regas ĉie, sed Atendu nur tempeton!^{2} La suno ridos, la printemp’ Kreskigos ja floreton.

Wohl ist es Herbst; doch warte nur, Doch warte nur ein Weilchen! Der Frühling kommt, der Himmel lacht, Es steht die Welt in Veilchen.

La bluaj tagoj ekas nun, Ni volas ilin ĝui; La tempo fluas, vane ni Ne lasu ĝin forflui!

Die blauen Tage brechen an,

Und ehe sie verfließen,

Wir wollen sie, mein wackrer Freund, Genießen, ja genießen!

Traduko de la Germana poemo “Oktoberlied” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-174-351 (2004-02-22 17:52:01)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-174-349 (2004-02-22 17:51:32)

http://www.poezio.net/version?poem-id=174&version-id=351,349

2aŭ eble:

Atendu nur momenton!

La suno ridos, la printemp’ Kalmigos ja la venton.