1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Die Stadt  La urbo

tradukita de Richard Schulz

Am grauen Strand, am grauen Meer Und seitab liegt die Stadt; Der Nebel drückt die Dächer schwer Und durch die Stille braust das Meer Eintönig um die Stadt.

Ĉe griza strand’, ĉe griza mar’, Jen kuŝas la urbet’. Nebulo ondas trans digar’, Kaj muĝas tra l’ silent’ la mar’ Proksime de ’ urbet’.

Es rauscht kein Wald, es schlägt im Mai Kein Vogel ohn Unterlaß; Die Wandergans mit hartem Schrei Nur fliegt in Herbstesnacht vorbei, Am Strande weht das Gras.

Susuras ne arbar’. Sen ĉes’ Ne kantas maje birda par’. En nokt’ autuna preter gres’ Kaj griza strand’ kun kriagres’ Flugmigras anserar’.

Doch hängt mein ganzes Herz and dir, Du graue Stadt am Meer; Der Jugend Zauber für und für Ruht lächelnd doch auf dir, auf dir, Du graue Stadt am Meer.

Sed batas mia kor’ por ci, Ci griza urb’ ĉe l’ mar’. La ĉarm’ de la junec’ por mi Ridete brilas plu sur ci, Ci griza urb’ ĉe l’ mar’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-173-345 (2004-02-22 12:35:36)

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984.

Arg-173-347 (2013-02-26 15:12:58)

La traduko estas - kun permeso de la eldoninto, sinjoro Hermann Behrmann, prenita el la libro “La muzino” de Rikardp Ŝulco (Richard Schulz), eldonita de la Esperanto-Centro Paderborn’, Germanujo, en 1992. Ĝi troviĝas ankaŭ en la numero 6/1984 de la GEA-organo “Esperanto aktuell”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=173&version-id=345,347