1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
La urbo  Die Stadt

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ĉe l’ griza strand’, ĉe l’ griza mar’ Situas la urbeto; Nebulas sur la tegmentar’, La monotona bru de l’ mar’ Aŭdiĝas tra l’ kvieto.

Am grauen Strand, am grauen Meer

Und seitab liegt die Stadt;

Der Nebel drückt die Dächer schwer Und durch die Stille braust das Meer Eintönig um die Stadt.

Arbar’ ne estas tie ĉi, Ne kantas bird’ sen ĉeso; Anseroj nur, kun dura kri’, Forflugas alte preter ĝi, Ĉe l’ strando flirtas greso.

Es rauscht kein Wald, es schlägt im Mai

Kein Vogel ohn Unterlaß;

Die Wandergans mit hartem Schrei Nur fliegt in Herbstesnacht vorbei, Am Strande weht das Gras.

Sed pendas mia kor’ de vi, Vi griza urb’ ĉe-mara; De la juneco sorĉ-graci’ Ridante kuŝas super vi, Vi griza urbo kara.

Doch hängt mein ganzes Herz and dir,

Du graue Stadt am Meer; Der Jugend Zauber für und für Ruht lächelnd doch auf dir, auf dir, Du graue Stadt am Meer.

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-03.

Arg-173-346 (2004-02-22 12:54:29)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-173-345 (2004-02-22 12:35:36)

http://www.poezio.net/version?poem-id=173&version-id=,346,345