1/2

Theodor Storm,  Theodor Storm,  Theodor Storm,
La urbo  Die Stadt  La urbo

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Richard Schulz

Ĉe l’ griza strand’, ĉe l’ griza

mar’ Situas la urbeto; Nebulas sur la tegmentar’, La monotona bru de l’ mar’ Aŭdiĝas tra l’ kvieto.

Am grauen Strand, am grauen

Meer Und seitab liegt die Stadt; Der Nebel drückt die Dächer

schwer Und durch die Stille braust das

Meer Eintönig um die Stadt.

Ĉe griza strand’, ĉe griza

mar’, Jen kuŝas la urbet’. Nebulo ondas trans digar’, Kaj muĝas tra l’ silent’ la

mar’ Proksime de ’ urbet’.

Arbar’ ne estas tie ĉi, Ne kantas bird’ sen ĉeso; Anseroj nur, kun dura kri’, Forflugas alte preter ĝi, Ĉe l’ strando flirtas greso.

Es rauscht kein Wald, es schlägt im

Mai Kein Vogel ohn Unterlaß; Die Wandergans mit hartem Schrei Nur fliegt in Herbstesnacht vorbei, Am Strande weht das Gras.

Susuras ne arbar’. Sen ĉes’ Ne kantas maje birda par’. En nokt’ autuna preter

gres’ Kaj griza strand’ kun kria-

gres’ Flugmigras anserar’.

Sed pendas mia kor’ de vi, Vi griza urb’ ĉe-mara; De la juneco sorĉ-graci’ Ridante kuŝas super vi, Vi griza urbo kara.

Doch hängt mein ganzes Herz and

dir, Du graue Stadt am Meer; Der Jugend Zauber für und für Ruht lächelnd doch auf dir, auf dir, Du graue Stadt am Meer.

Sed batas mia kor’ por ci, Ci griza urb’ ĉe l’ mar’. La ĉarm’ de la junec’ por

mi Ridete brilas plu sur ci, Ci griza urb’ ĉe l’ mar’.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-03.

Arg-173-346 (2004-02-22 12:54:29)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-173-345 (2004-02-22 12:35:36)

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984.

Arg-173-347 (2013-02-26 15:12:58)

La traduko estas - kun permeso de la eldoninto, sinjoro Hermann Behrmann, prenita el la libro “La muzino” de Rikardp Ŝulco (Richard Schulz), eldonita de la Esperanto-Centro Paderborn’, Germanujo, en 1992. Ĝi troviĝas ankaŭ en la numero 6/1984 de la GEAorgano “Esperanto aktuell”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=173&version-id=,346,345,347