1/2

Theodor Storm,  Theodor Storm,  Theodor Storm,  Theodor Storm,
Die Stadt  La urbo  La urbo  La urbo (2a versio)
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Richard Schulz  tradukita de Manfredo Ratislavo

Am grauen Strand, am grauen Meer Und seitab liegt die Stadt; Der Nebel drückt die Dächer schwer Und durch die Stille braust das Meer Eintönig um die Stadt.

Ĉe l’ griza strand’, ĉe l’ griza mar’ Situas la urbeto; Nebulas sur la tegmentar’, La monotona bru de l’ mar’ Aŭdiĝas tra l’ kvieto.

Ĉe griza strand’, ĉe griza mar’, Jen kuŝas la urbet’. Nebulo ondas trans digar’, Kaj muĝas tra l’ silent’ la mar’ Proksime de ’ urbet’.

Ĉe l’ griza strand’, ĉe l’ griza mar’ Situas la urbet’; Nebulas sur la tegmentar’, La monotona bru de l’ mar’ Aŭdiĝas tra l’ kviet’.

Es rauscht kein Wald, es schlägt im Mai Kein Vogel ohn Unterlaß; Die Wandergans mit hartem Schrei Nur fliegt in Herbstesnacht vorbei, Am Strande weht das Gras.

Arbar’ ne estas tie ĉi, Ne kantas bird’ sen ĉeso; Anseroj nur, kun dura kri’, Forflugas alte preter ĝi, Ĉe l’ strando flirtas greso.

Susuras ne arbar’. Sen ĉes’ Ne kantas maje birda par’. En nokt’ autuna preter gres’ Kaj griza strand’ kun kriagres’ Flugmigras anserar’.

Arbar’ ne estas tie ĉi, Ne kantas bird’ sen ĉes’; Anseroj nur, kun dura kri’, Forflugas alte preter ĝi, Ĉe l’ strando flirtas gres’.

Doch hängt mein ganzes Herz and dir, Du graue Stadt am Meer; Der Jugend Zauber für und für Ruht lächelnd doch auf dir, auf dir, Du graue Stadt am Meer.

Sed pendas mia kor’ de vi, Vi griza urb’ ĉe-mara; De la juneco sorĉ-graci’ Ridante kuŝas super vi, Vi griza urbo kara.

Sed batas mia kor’ por ci, Ci griza urb’ ĉe l’ mar’. La ĉarm’ de la junec’ por mi Ridete brilas plu sur ci, Ci griza urb’ ĉe l’ mar’.

Sed pendas mia kor’ de vi, Vi griza urb’ ĉe l’ mar’; De la juneco sorĉ-graci’ Ridante kuŝas super vi, Vi griza urb’ ĉe l’ mar’.

…  …  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-173-345 (2004-02-22 12:35:36)

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-03.

Arg-173-346 (2004-02-22 12:54:29)

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984.

Arg-173-347 (2013-02-26 15:12:58)

La traduko estas - kun permeso de la eldoninto, sinjoro Hermann Behrmann, prenita el la libro “La muzino” de Rikardp Ŝulco (Richard Schulz), eldonita de la Esperanto-Centro Paderborn’, Germanujo, en 1992. Ĝi troviĝas ankaŭ en la numero 6/1984 de la GEAorgano “Esperanto aktuell”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-173-348 (2004-02-22 14:30:28)

http://www.poezio.net/version?poem-id=173&version-id=,345,346,347,348