1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Im Walde  En la arbaro

tradukita de Manfredo Ratislavo

Hier an der Bergeshalde Verstummet ganz der Wind; Die Zweige hängen nieder, Darunter sitzt das Kind.

Ĉi tie ĉe l’ deklivo Mutiĝas nun la vent’, Kaj sidas sub la branĉoj Infano en silent’.

Sie sitzt in Thymiane. Sie sitzt in lauter Duft; Die blauen Fliegen summen Und blitzen durch die Luft.

En timian-odoro Ŝi sidas sur la ter’; La bluaj muŝoj zumas Kaj brilas tra l’ aer’.

Es steht der Wald so schweigend, Sie schaut so klug darein; Um ihre braunen Locken Hinfließt der Sonnenschein.

Silentas la arbaro, Rigardas saĝe ŝi, Kaj ĉirkaŭ la harbukloj Fluadas sun-radi’.

Der Kuckuck lacht von ferne, Es geht mir durch den Sinn: Sie hat die blauen Augen Der Waldeskönigin.

Kukolo ridas fore; Pensigas io min: Ŝi havas la okulojn De la arbar-reĝin’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-172-343 (2004-02-22 11:29:45)

Traduko de la Germana poemo “Im Walde” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-172-344 (2004-02-22 11:32:56)

http://www.poezio.net/version?poem-id=172&version-id=343,344