1/2

Robert Ernst Prutz,

Kristnokto (strofoj 1 - 5)

tradukita de Manfredo Ratislavo

1. Sankta Nokto, sur flugiloj De anĝeloj venas vi, Kaj aŭdiĝas sonoriloj, Helajn lumojn vidas mi. Plenaj estas la kabanoj De ĉiela beno, la ĝojaj kantoj de l’ infanoj Jen jubilas supren ja.

2. Sankta Nokt’, kun kantoj viaj Kaj kun brilo venas vi Ree nun al domoj niaj, Kia iam estis vi, Kiam palmoj pli susuris, Dum krepuske inter si Tero kaj ĉiel’ murmuris Vortojn de l’ Evangeli’;

3. Kiam per la mano Dia Malfermiĝis la ĉiel’ Kaj prezentis sin al nia Vido ties brila hel’; Kiam por anonc’ de l’ paco Al ni homoj tie ĉi Suben de l’ ĉiela spaco Venis la anĝel’ de Di’;

…

2/2

4. Kiam el la oriento La tri magoj pro ador’ Venis kun donac-prezento Al la Filo de l’ Sinjor’; Kiam la Patrin’ pensante Klinis sin dum nokta hor’ Al la Filo, jen sentante Egan ĝojon en la kor’.

5. Sankta nokt’, kun mil kandeloj Vin solene levas vi. Ho leviĝu, stel’ de l’ steloj, En la koroj pli kaj pli ! Vidu, brilas nun surtere De l’ ĉiela amo grac’! Regu am’, fariĝu vere Sur la Tero fine pac’!

Traduko de la Germana poemo “Christkind (Strophen 1 - 5)” de Robert Ernst Prutz (∗1816 – †1872) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-01-08.

MR-394-6 / Arg-170-339 (2013-01-22 22:44:03)