Inhaltsverzeichnis

Mu Du, Blick auf Nanjing; Mu Du, Jiangnan Spring; Mu Du, Rigardo sur Nanjingon; Mu Du, Jiāngnán Chūn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Mu Du, Blick auf Nanjing; Mu Du, Jiangnan Spring; Mu Du, Rigardo sur Nanjingon; Mu Du, Jiāngnán Chūn  2/2
Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,

Blick auf Nanjing Jiangnan Spring Rigardo sur Nanjingon

Jiāngnán Chūn

tradukita de Manfred Hausmann  tradukita de N. N. 72  tradukita de Manfred Retzlaff

Goldamseln rufen sich verzückt und

bang. Ein Mohnfeld, das im Grün sich

wiegt. Tief unten zieht der Fluss. Am jähen

Hang ein Dorf. Die Wirtshausfahne fliegt.

A thousand miles of oriole songs and red among the

green Of wine flags flapping along the shore and in the hills Four hundred and eighty temples built by the

Southern Court And how many pagodas in the land of mist and rain.

Papava kamp’ en verdo lulas

sin. Malsupre la rivero fluas. La kanto de la merloj ravas

min. Ĉe la dekliv’ vilaĝ’ situas.

Qiān lǐ yīng tí lù yìng hóng Shuǐ cūn shān guō jiǔ qí

fēng. Nán cháo sì bǎi bā shí sì Duōshao lóu tái yān yǔ

zhōng.

Vierhundertachtzig Tempel, sagen-

reich. Ein Blitzen hier und dort ein Glim-

men. Und Dächer ohne Zahl, die hoch und

weich im abendlichen Dunst verschwim-

men.

Sagao-riĉaj temploj kiel or’ briletas jen en suna lumo, kaj la tegmentoj altaj en la

for’ disfluas en vespera fumo.

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-938-1883 (2013-11-22 19:31:10)

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Anglan de N. N. 72.

Arg-938-1885 (2013-11-22 19:44:06)

Tiu ĉi laŭvorta Angligo de la poemo troviĝas en http: // www. mountainsongs. net/ poem_.php? id= 839 .

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-938-1884 (2013-11-22 19:33:51)

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852).

Arg-938-1880 (2013-11-22 19:14:52)

Vidu  ankaŭ:  http:

// www. mountainsongs. net/ poem_.php? id= 839 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=938&version-id=1883,1885,1884,1880