1/2

Wolf Biermann,  Wolf Biermann,  Wolf Biermann,
Soldat’, soldat’  Soldat’, soldat’ Soldat, Soldat

tradukita de Franko Luin tradukita de Manfredo Ratislavo

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas

barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Soldat’, soldat’en griza

norm’, Soldat’, soldat’en uni-

form’, Soldat’, soldat’, tro mul-

tas vi, Ne estas ludo tio ĉi! Soldat’, soldat’, ne vidas

mi, Soldat’, vin en la kompa-

ni’. Soldat’ egalas al soldat’, En vivo kaj mortad’.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas

barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Soldat’, soldat’, al kiu fin’, Soldato, tio gvidos nin! Soldat’, soldat’, post la

detru’ De l’ Ter’ ne estos venko

plu! Soldato, nia tera rond’ ja estas juna kiel vi! Fendego estas en la

mond’, Ĉe l’ rando staras vi!

Soldat’, soldat’en griza

norm’, Soldat’, soldat’en uni-

form’, Soldat’, soldat’, tro mul-

tas vi, Ne estas ludo tio ĉi! Soldat’, soldat’, ne vidas

mi, Soldat’, vin en la kompa-

ni’. Soldat’ egalas al soldat’, En vivo kaj mortad’.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Soldat, Soldat” de Wolf Biermann (∗1936-11-15) en Esperanton de Franko Luin.

Arg-166-330 (2004-02-07 11:03:58)

Traduko de la Germana poemo “Soldat, Soldat” de Wolf Biermann (∗1936-11-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-12.30.

Arg-166-329 (2004-02-07 21:09:42)

La verkinto, Wolf Biermann, afable donis al mi, Manfred Retzlaff, en 1983-04-11 la skriban permeson de publikigo de mia traduko de la teksto de tiu ĉi kanto.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wolf Biermann (∗1936-11-15).

Arg-166-328 (2014-04-23 10:28:45)

Der Verfasser, Herr Wolf Biermann, hat mir, Manfred Retzlaff, am 28.04.1983 freundlicherweise die schriftliche Geneh-

migung  zur  Veröffentlichung
meiner  Übersetzung  erteilt.

La kanton oni povas aŭdi en http: // www. youtube. com/ watch? v= QJcdDvaPtZs .

http://www.poezio.net/version?poem-id=166&version-id=,330,329,328