1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Mondnacht  Luna nokto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Es war, als hätt’ der Himmel Die Erde still geküsst, Dass sie im Blütenschimmer Von ihm nur träumen müsst’.

La Tero, de l’ Ĉielo Kisita sajnis Ŝi, 1) Ke en florbril’ Ŝi devus Sonĝadi nur pri Li.^{2}

Die Luft ging durch die Felder, Die Ähren wogten sacht, Es rauschten leis die Wälder, So sternklar war die Nacht.

La vent’ tra l’ kampoj blovis, Ondetis la spikar’, Susuris la arbaroj Kaj brilis la stelar’.

Und meine Seele spannte Weit ihre Flügel aus, Flog durch die stillen Lande, Als flöge sie nach Haus.

Animo mia alten Sin svingis de la Ter’ Kaj flugis kvazaŭ hejmen Trankvile tra l’ aer’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-165-325 (2004-02-06 18:54:26)

Traduko de la Germana poemo “Mondnacht” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-165-327 (2004-02-06 19:30:51)

http://www.poezio.net/version?poem-id=165&version-id=,325,327

2La vortoj �Ŝi“ kaj �Li“ estas tie ĉi skribitaj majuskle por esprimi, ke la la Tero kaj la Ĉielo estas kvazaŭ personigitaj de la poeto.