1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vortoj (0)  Lastaj vor- toj (1) Lastaj vor- toj (2) Lastaj vortoj

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Joseph Ferdinand Berger

Laŭvorta Esperantigo  1a traduk-versio  2a versio

Amatoj, kiam forpasis mia spi-

rito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie estas

paco, tie lumas al mi eterna tago.

Karuloj, kiam pa-

sis mia Spirit’, pri mi ne

ploru vi; Ĉar lumas jen en

paco Dia Eterna tago ja al

mi.

Karuloj, kiam pasis mia Spirit’, pri mi ne ploru vi; Ĉar lumas jen en paco Dia Eterna tago ja al

mi.

Amatoj, kiam min

forlasis spirit’, ne ploru do

pro mi! Por paca ekzistad’ min kaŝis en brila tag’ la bona

Di’.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas ma-

laperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpetegi.

En tiu senaflikta

foro Memoru daŭre mi

pri vi, Por viaj vundoj

kaj doloro Mildigon volas pe-

ti mi.

En tiu senaflikta

foro Memoru daŭre mi

pri vi, Por viaj vundoj kaj doloro Mildigon volas pe-

ti mi.

Ne estas plu ĉagreno

tera. Eternas via bild’ ĉe

mi. Mi petos pri balzamo vera por vundoj kaj dolor’ de vi.

Se dum la nokto blove svingas

siajn seraf-flugilojn la paco super la mondo-regnon, ne pensu tiam plu pri mia tom-

bo, ĉar el la stela spaco mi salutas

vin.

Se nokte per flugi-

lo sia Pac’ tuŝas tiun

mondon ĉi, Ne pensu plu pri

tombo mia, Vin de l’ stelar’ sa-

lutas mi.^{2} Se venas kun flug-

ilo sia La nokta paco al la

Ter’, Ne pensu plu pri tombo mia, Salutas mi el stela

sfer’.

Se svingas Pac’ en nokta ombro Serafflugilojn super

Ter’, ne pensu plu pri mia

tombo! Salutas mi el stela

sfer’.

…  …  …  …

2aŭ: Ĉar de l’ stelar’ salutas mi.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-05.15.

Arg-160-316 (2004-05-16 13:55:41)

La origina versio de tiu ĉi poemo estas laŭ informo de l’ 06.02.2003 fare de d-rino Edda Baußmann de la societo “Annette von Droste-Hülshoff” (Am Haus Rüschhaus 81, D-48161 Münster/Westfalen, Germanio, bausmann@drostegesellschaft.de, www.drostegesellschatf.de) ne verkita de la poetino mem sed de ŝia nevino Elisabeth, post ŝia morto.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua traduko-provo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) en 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperanto-revuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo 74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono - de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_Ferdinand_ Berger# 2. .

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=475,316,474,467