1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vortoj (2)

Lastaj vortoj

Lastaj vortoj (0)

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Joseph Ferdinand Berger

tradukita de Manfred Retzlaff

2a versio  Laŭvorta Esperantigo

Karuloj, kiam pasis mia Spirit’, pri mi ne ploru

vi; Ĉar lumas jen en paco

Dia Eterna tago ja al mi.

Amatoj, kiam min forlasis spirit’, ne ploru do pro mi! Por paca ekzistad’ min

kaŝis en brila tag’ la bona Di’.

Amatoj, kiam forpasis mia spirito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

En tiu senaflikta foro Memoru daŭre mi pri vi, Por viaj vundoj kaj do-

loro Mildigon volas peti mi.

Ne estas plu ĉagreno tera. Eternas via bild’ ĉe mi. Mi petos pri balzamo vera por vundoj kaj dolor’ de

vi.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas malaperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpetegi.

Se venas kun flugilo sia La nokta paco al la Ter’, Ne pensu plu pri tombo

mia, Salutas mi el stela sfer’.

Se svingas Pac’ en nokta

ombro Serafflugilojn super Ter’, ne pensu plu pri mia tom-

bo! Salutas mi el stela sfer’.

Se dum la nokto blove svingas siajn seraf-

flugilojn la paco super la mondo-regnon, ne pensu tiam plu pri mia tombo, ĉar el la stela spaco mi salutas vin.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua tradukoprovo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) en 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperanto-revuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo

74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono

- de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_Ferdinand_ Berger# 2. .

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=474,467,475