1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vor- toj (2) Lastaj vor- toj (1) Letzte Worte Lastaj vortoj (0)

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Manfred Retzlaff

2a versio  1a traduk-versio  Laŭvorta Esperantigo

Karuloj, kiam pa-

sis mia Spirit’, pri mi ne

ploru vi; Ĉar lumas jen en

paco Dia Eterna tago ja al

mi.

Karuloj, kiam pa-

sis mia Spirit’, pri mi ne

ploru vi; Ĉar lumas jen en

paco Dia Eterna tago ja al

mi.

Geliebte, wenn mein Geist geschieden, So weint mir keine Träne nach; Denn wo ich weile, dort ist Frieden, Dort leuchtet mir ein ew’ger Tag.

Amatoj, kiam forpasis mia spi-

rito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie

estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

En tiu senaflikta

foro Memoru daŭre mi

pri vi, Por viaj vundoj

kaj doloro Mildigon volas

peti mi.

En tiu senaflikta

foro Memoru daŭre mi

pri vi, Por viaj vundoj

kaj doloro Mildigon volas

peti mi.

Wo aller Erdengram verschwunden, Soll euer Bild mir nicht

vergehn, Und Linderung für eure

Wunden, Für euern Schmerz will ich erflehn.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas

malaperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpete-

gi.

Se venas kun flug-

ilo sia La nokta paco al

la Ter’, Ne pensu plu pri

tombo mia, Salutas mi el stela

sfer’.

Se nokte per flug-

ilo sia Pac’ tuŝas tiun

mondon ĉi, Ne pensu plu pri

tombo mia, Vin de l’ stelar’

salutas mi.^{2} Weht nächtlich seine Seraphsflügel Der Friede übers Wel-

tenreich, So denkt nicht mehr an meinen Hügel, Denn von den Sternen grüß’ ich euch!

Se dum la nokto blove svingas siajn seraf-flugilojn la paco super la mondo-regnon, ne pensu tiam plu pri mia tom-

bo, ĉar el la stela spaco mi salutas

vin.

…  …  …  …

2aŭ: Ĉar de l’ stelar’ salutas mi.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua traduko-provo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-05.15.

Arg-160-316 (2004-05-16 13:55:41)

La origina versio de tiu ĉi poemo estas laŭ informo de l’ 06.02.2003 fare de d-rino Edda Baußmann de la societo “Annette von Droste-Hülshoff” (Am Haus Rüschhaus 81, D-48161 Münster/Westfalen, Germanio, bausmann@drostegesellschaft.de, www.drostegesellschatf.de) ne verkita de la poetino mem sed de ŝia nevino Elisabeth, post ŝia morto.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-160-315 (2004-05-27 10:56:26)

Dies Gedicht ist jedoch nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen nicht von der Dichterin selbst verfasst worden, sondern, nachdem Annette verstorben war, von deren Nichte Elisabeth von Droste-Hülshoff (1845 - 1912). Man hat es aber bisher der Annette von Droste-Hülshoff zugeschrieben. Dies ist mir, Manfred Retzlaff, am 6. Februar 2003 von Frau Dr. Edda Baußmann, wissenschaftliche Mitarbeiterin der Droste-Gesellschaft (Am Rüschhaus 81, D-48161 Münster, baussmann@drostegesellschaft.de

- www.drostegesellschaft.de) fernschriftlich mitgeteilt worden.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=474,316,315,475