1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vor- toj (2) Letzte Worte Lastaj vortoj (0) Lastaj vor- toj

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Joseph Ferdinand Berger

2a versio  Laŭvorta Esperantigo

Karuloj, kiam pa-

sis mia Spirit’, pri mi ne

ploru vi; Ĉar lumas jen en

paco Dia Eterna tago ja al

mi.

Geliebte, wenn mein

Geist geschieden, So weint mir keine

Träne nach; Denn wo ich weile, dort

ist Frieden, Dort leuchtet mir ein

ew’ger Tag.

Amatoj, kiam forpasis mia

spirito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie

estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

Amatoj, kiam min

forlasis spirit’, ne ploru do

pro mi! Por paca ekzistad’

min kaŝis en brila tag’ la bo-

na Di’.

En tiu senaflikta

foro Memoru daŭre

mi pri vi, Por viaj vundoj

kaj doloro Mildigon volas

peti mi.

Wo aller Erdengram

verschwunden, Soll euer Bild mir nicht

vergehn, Und Linderung für eu-

re Wunden, Für euern Schmerz will

ich erflehn.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas

malaperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpete-

gi.

Ne estas plu

ĉagreno tera. Eternas via bild’ ĉe

mi. Mi petos pri balza-

mo vera por vundoj kaj do-

lor’ de vi.

Se venas kun

flugilo sia La nokta paco al

la Ter’, Ne pensu plu pri

tombo mia, Salutas mi el ste-

la sfer’.

Weht nächtlich seine

Seraphsflügel Der Friede übers Wel-

tenreich, So denkt nicht mehr an

meinen Hügel, Denn von den Sternen

grüß’ ich euch!

Se dum la nokto blove svingas

siajn seraf-flugilojn la paco super la mondo-

regnon, ne pensu tiam plu pri mia

tombo, ĉar el la stela spaco mi salutas

vin.

Se svingas Pac’ en

nokta ombro Serafflugilojn

super Ter’, ne pensu plu pri

mia tombo! Salutas mi el stela

sfer’.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua traduko-provo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-160-315 (2004-05-27 10:56:26)

Dies Gedicht ist jedoch nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen nicht von der Dichterin selbst verfasst worden, sondern, nachdem Annette verstorben war, von deren Nichte Elisabeth von Droste-Hülshoff (1845 - 1912). Man hat es aber bisher der Annette von Droste-Hülshoff zugeschrieben. Dies ist mir, Manfred Retzlaff, am 6. Februar 2003 von Frau Dr. Edda Baußmann, wissenschaftliche Mitarbeiterin der Droste-Gesellschaft (Am Rüschhaus 81, D-48161 Münster, baussmann@drostegesellschaft.de

- www.drostegesellschaft.de) fernschriftlich mitgeteilt worden.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) en 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperantorevuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo 74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono - de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_ Ferdinand_ Berger# 2. .

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=474,315,475,467