1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vortoj (2)

Letzte Worte Lastaj vortoj (1)

Lastaj vortoj

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Joseph Ferdinand Berger

2a versio  1a traduk-versio

Karuloj, kiam pasis

mia Spirit’, pri mi ne

ploru vi; Ĉar lumas jen en pa-

co Dia Eterna tago ja al mi.

Geliebte, wenn mein Geist

geschieden, So weint mir keine Träne

nach; Denn wo ich weile, dort ist

Frieden, Dort leuchtet mir ein

ew’ger Tag.

Karuloj, kiam pasis

mia Spirit’, pri mi ne

ploru vi; Ĉar lumas jen en pa-

co Dia Eterna tago ja al mi.

Amatoj, kiam min for-

lasis spirit’, ne ploru do pro

mi! Por paca ekzistad’

min kaŝis en brila tag’ la bona

Di’.

En tiu senaflikta fo-

ro Memoru daŭre mi

pri vi, Por viaj vundoj kaj

doloro Mildigon volas peti

mi.

Wo aller Erdengram ver-

schwunden, Soll euer Bild mir nicht

vergehn, Und Linderung für eure

Wunden, Für euern Schmerz will ich

erflehn.

En tiu senaflikta fo-

ro Memoru daŭre mi

pri vi, Por viaj vundoj kaj

doloro Mildigon volas peti

mi.

Ne estas plu ĉagreno

tera. Eternas via bild’ ĉe

mi. Mi petos pri balzamo

vera por vundoj kaj dolor’

de vi.

Se venas kun flugilo

sia La nokta paco al la

Ter’, Ne pensu plu pri

tombo mia, Salutas mi el stela

sfer’.

Weht nächtlich seine Sera-

phsflügel Der Friede übers Welten-

reich, So denkt nicht mehr an

meinen Hügel, Denn von den Sternen

grüß’ ich euch!

Se nokte per flugilo

sia Pac’ tuŝas tiun

mondon ĉi, Ne pensu plu pri

tombo mia, Vin de l’ stelar’ sa-

lutas mi.^{2} Se svingas Pac’ en nokta ombro Serafflugilojn super

Ter’, ne pensu plu pri mia

tombo! Salutas mi el stela

sfer’.

…  …  …  …

2aŭ: Ĉar de l’ stelar’ salutas mi.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua traduko-provo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-160-315 (2004-05-27 10:56:26)

Dies Gedicht ist jedoch nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen nicht von der Dichterin selbst verfasst worden, sondern, nachdem Annette verstorben war, von deren Nichte Elisabeth von Droste-Hülshoff (1845 - 1912). Man hat es aber bisher der Annette von Droste-Hülshoff zugeschrieben. Dies ist mir, Manfred Retzlaff, am 6. Februar 2003 von Frau Dr. Edda Baußmann, wissenschaftliche Mitarbeiterin der Droste-Gesellschaft (Am Rüschhaus 81, D-48161 Münster, baussmann@drostegesellschaft.de - www.drostegesellschaft.de) fernschriftlich mitgeteilt worden.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-05.15.

Arg-160-316 (2004-05-16 13:55:41)

La origina versio de tiu ĉi poemo estas laŭ informo de l’ 06.02.2003 fare de d-rino Edda Baußmann de la societo “Annette von Droste-Hülshoff” (Am Haus Rüschhaus 81, D-48161 Münster/Westfalen, Germanio, bausmann@drostegesellschaft.de, www.drostegesellschatf.de) ne verkita de la poetino mem sed de ŝia nevino Elisabeth, post ŝia morto.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) en 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperanto-revuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo 74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono - de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_Ferdinand_ Berger# 2. .

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=474,315,316,467