1/3

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vortoj Lastaj vortoj (1)

Lastaj vortoj (2)

Letzte Worte

Lastaj vortoj (0)

tradukita de Joseph Ferdinand Berger tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de Manfred Retzlaff

1a traduk-versio  2a versio  Laŭvorta Esperantigo

Amatoj, kiam min forla-

sis spirit’, ne ploru do pro

mi! Por paca ekzistad’ min

kaŝis en brila tag’ la bona Di’.

Karuloj, kiam pasis

mia Spirit’, pri mi ne ploru

vi; Ĉar lumas jen en paco

Dia Eterna tago ja al mi.

Karuloj, kiam pasis

mia Spirit’, pri mi ne ploru

vi; Ĉar lumas jen en paco

Dia Eterna tago ja al mi.

Geliebte, wenn mein Geist ge-

schieden, So weint mir keine Träne nach; Denn wo ich weile, dort ist

Frieden, Dort leuchtet mir ein ew’ger

Tag.

Amatoj, kiam forpasis mia spirito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

Ne estas plu ĉagreno tera. Eternas via bild’ ĉe mi. Mi petos pri balzamo vera por vundoj kaj dolor’ de

vi.

En tiu senaflikta foro Memoru daŭre mi pri

vi, Por viaj vundoj kaj do-

loro Mildigon volas peti mi.

En tiu senaflikta foro Memoru daŭre mi pri

vi, Por viaj vundoj kaj do-

loro Mildigon volas peti mi.

Wo aller Erdengram ver-

schwunden, Soll euer Bild mir nicht ver-

gehn, Und Linderung für eure Wun-

den, Für euern Schmerz will ich er-

flehn.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas malaperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpetegi.

…  …  …  …  …

2/3

Se svingas Pac’ en nokta

ombro Serafflugilojn super Ter’, ne pensu plu pri mia tom-

bo! Salutas mi el stela sfer’.

Se nokte per flugilo sia Pac’ tuŝas tiun mondon

ĉi, Ne pensu plu pri tombo

mia, Vin de l’ stelar’ salutas

mi.^{2} Se venas kun flugilo sia La nokta paco al la

Ter’, Ne pensu plu pri tombo

mia, Salutas mi el stela sfer’.

Weht nächtlich seine Seraphs-

flügel Der Friede übers Weltenreich, So denkt nicht mehr an meinen

Hügel, Denn von den Sternen grüß’

ich euch!

Se dum la nokto blove svingas siajn

seraf-flugilojn la paco super la mondo-regnon, ne pensu tiam plu pri mia tombo, ĉar el la stela spaco mi salutas vin.

…  …  …  …  …

2aŭ: Ĉar de l’ stelar’ salutas mi.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) en 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperantorevuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo

74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono

- de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_Ferdinand_ Berger# 2. .

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-05.15.

Arg-160-316 (2004-05-16 13:55:41)

La origina versio de tiu ĉi poemo estas laŭ informo de l’ 06.02.2003 fare de d-rino Edda Baußmann de la societo “Annette von Droste-Hülshoff” (Am Haus Rüschhaus 81, D-48161 Münster/Westfalen, Germanio, bausmann@drostegesellschaft.de, www.drostegesellschatf.de) ne verkita de la poetino mem sed de ŝia nevino Elisabeth, post ŝia morto.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua traduko-provo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-160-315 (2004-05-27 10:56:26)

Dies Gedicht ist jedoch nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen nicht von der Dichterin selbst verfasst worden, sondern, nachdem Annette verstorben war, von deren Nichte Elisabeth von Droste-Hülshoff (1845 - 1912). Man hat es aber bisher der Annette von Droste-Hülshoff zugeschrieben. Dies ist mir, Manfred Retzlaff, am 6. Februar 2003 von Frau Dr. Edda Baußmann, wissenschaftliche Mitarbeiterin der Droste-Gesellschaft (Am Rüschhaus 81, D-48161 Münster, baussmann@drostegesellschaft.de - www.drostegesellschaft.de) fernschriftlich mitgeteilt worden.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto